ÖZEL GÜLEN GÖZLER ÖZEL EĞİTİM VE REHABİLİTASYON KURUMLARI - İstanbul Anadolu Yakası Üsküdar
Anasayfa   Okulumuz   Haber Duyuru   Atatürk Köşesi   Foto Galeri   Video Galeri   Ziyaretçi Defteri   İletişim
Tel : 0 216 481 4696
Faks : 0 216 481 4697
E-posta
gulengozleruskudar@hotmail.com
Adres
FERAH MAHALLESİ NATO YOLU GÖKHAN SOKAK EKŞİOĞLU ÇAMLICA SİTESİ NO:59/B-1 ÜSKÜDAR
 4.07.2020 Günlük İstatistik
 Ziyaretçi Sayısı :  817
 Sayfa Görüntülenme :  825
Sitemiz Açıldığından Beri
 Toplam Ziyaretçi :  1936714
ISTANBUL
Gelişigüzel ilaç kullanmaktan kaçının

İlaçların kuralına uygun kullanılması gerektiğini belirten uzmanlar, hastaneye gitmek, doktora muayene olmak, film çektirmek ve tahlil yaptırmakla hastalığın iyileşmeyeceğini, verilen ilaçları aksatmadan doğru kullanılmakla tedavi olunabileceğine dikkat çekiyor.

Uzmanlar, hekim tavsiyesi olmadan gelişigüzel ilaç kullanılmaması gerektiğini belirtiyor. Bursa İl Sağlık Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, hiçbir ilacın hekim önerisi olmaksızın kullanılmaması gerektiği vurgulandı.

'Hastalığım aynı' diyerek komşunun, arkadaşın ilacınının kullanılmasının yanlış olduğuna işaret edilen açıklamada, bazı otlara, macunlara inanıp, hekimin verdiği ilaçların ihmal edilmemesi istendi. Bazı ilaçların buzdolabı rafında veya kapağında, bazılarının ise dondurucuda saklanması gerektiğinin belirtildiği açıklamada, şu uyarılara yer verildi: "Eğer oda ısısında tutulursa etkinliğini yitirir. Aldığınız ilacın kutusu üzerinde 'buzdolabında' veya örneğin '2-8 derece ısıda saklayınız' ibaresi varsa, eczacınızın o ilacı raftan değil, buzdolabından alıp size verdiğinden emin olun. Siz de o ilacı kullanırken buzdolabının uygun bölümünde saklamayı unutmayın. Işıktan korunması gereken ilaçları kapalı ve karanlık ortamlarda saklayın. İlaçlarınızı evde çocukların ve bebeklerin erişemeyeceği yerlerde tutun. İlaçlarınızı, yemek veya gıdalarla karışabilecek şekilde yan yana koymayın. Karışım veya şurup şeklindeki bazı ilaçlar, kullanıma hazır hale getirildikten sonra 5-10 gün gibi belirli bir süre içerisinde kullanılmaları gerekir. Bu süre aşıldığında son kullanma tarihi henüz geçmemiş olsa bile, artık o ilaç kullanılmamalı."

Hastanın aldığı ilacın ismi ve içindeki ilaç miktarı (dozu) ile hekimin size reçete ettiği ilaç ve dozun aynı olup olmadığının kontrol edilmesinde büyük yarar olduğunun kaydedildiği açıklamada, ilacın son kullanma tarihinin geçip geçmediğine bakılmasının şart olduğu dile getiriliyor. Hekimin, düzenli olarak alınmasını istediği ilaçları, sadece şikayeti olduğunda kullanıp, kendini iyi hissettiğinde bırakmanın da doğru bir davranış olmadığı bildirildi. İlaçların, tedavi tamamlanmadan kesilmemesi gerektiğinin vurgulandığı açıklamada, "Erken bırakılan tedavi, hastalığın nüksetmesine neden olabilir. Tedaviye başlar başlamaz hemen şikayetlerinizin düzelmesini beklemeyin. Ya da 'ilaçları alıyorum, ama hala düzelmedim' diyerek tedaviyi bırakmayın. Bunlara dikkat etmediğiniz taktirde hem ilaçlarınızdan beklediğiniz yararı göremezsiniz hem de sağlığınızı riske atmış olursunuz." ifadeleri yer aldı.

Cihan Haber Ajansı
Selamın aleyküm hayırlı bayramlar benim adım Gökhan Güçükçavuş gülen gözlerde çalışan öğretmenlerimize Allah razı olsun herseyimle ilgilendiler Allah...
Gökhan Güçükçavuş ()

Tüm Gülen Gözler Ailesine Günaydınlar Diliyoruz....
Şahin YILMAZ (Halkla İlişkiler)

Mesaj Eklemek için tıklayın
 Engelli Bireylerin Normal Okullarda Akranları Gibi Eğitimin Bütün Olanaklarından Yararlandığına İnanıyor musunuz?
 Hayır
 Evet
 Kısmen

Avrupa Ülkeleri
Oynamak için tıklayınız

Diğer Oyunlar için tıklayınız